SMER nepodporil zverejňovanie informácií vo vysokom školstve

Autor: Eugen Jurzyca | 14.2.2012 o 19:41 | (upravené 14.2.2012 o 19:59) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  2177x

Pán Čaplovič a jeho strana preferujú selektívnu transparentnosť pred systémovým opatrením. Chcú zverejňovať informácie o zamestnancoch vysokých škôl, ale iba v vtedy, keď im to vyhovuje. Nejde im o verejnú kontrolu vysokého školstva. Iba o využitie informácií v politickej súťaži.

Dušan Čaplovič sa v súvislosti s pôsobením ministerky Lucie Žitňanskej na vysokej škole v médiách vyjadril, že v oblasti vysokého školstva sa porušujú zákony.

Ak kvalifikovaný odborník z praxe učí, prípadne ak pedagóg prednáša na dvoch školách, nemusí to byť automaticky zlé. Dokonca naopak, veď šírenie vzdelávania špičkovými odborníkmi je pre spoločnosť prínosom. 

Dôležité ale je, aby o týchto skutočnostiach vedeli študenti, budúci študenti, vedenia škôl a aj verejnosť.  Aby si študenti vedeli vybrať, či chcú chodiť na prednášky k odborníkovi z praxe, špičkovému pedagógovi z inej školy, alebo dajú prednosť  „domácemu" učiteľovi, ktorý bude mať na nich možno viac času.  Pre vedenia vysokých je zas dôležité vedieť, či zamestnanci venujú dostatok času ich škole, alebo sú „rozlietaní" po ďalších troch či viacerých školách. Občanov by zas malo zaujímať či sa poslanci alebo ministri či sa poslanci alebo ministri venujú pedagogickej prípadne vedeckej činnosti. Sami môžu posúdiť, do akej miery je to pre spoločnosť užitočné.

Práve preto je potrebné zverejniť mená pedagogických a vedeckých pracovníkov vysokých škôl. Presne v tomto zmysle sme v minulom roku zapracovali do novely vysokoškolského zákona ustanovenie, ktoré umožňuje celoplošné zverejnenie informácií o zamestnancoch vysokých škôl. Novelu vypracovanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu sa síce vzhľadom na pád vlády už prijať nepodarilo, ale vďaka poslaneckým aktivitám toto ustanovenie nakoniec schválené bolo a bude účinné od 1.4.2012.

Poslanci, za stranu SMER-SD, vrátane pána Čaploviča, za túto zmenu nehlasovali. Zverejňovanie informácií (nielen v školstve) pritom posilňuje kontrolnú pozíciu verejnosti voči štátu viac, ako akékoľvek iné opatrenie. Navyše, v mnohých oblastiach umožňujú informácie zverejnené štátom občanovi rozhodnúť sa lepšie aj v súkromnom živote. Čoraz viac platí, že vlády by mali spravovať krajiny nielen pre občanov, ale aj s občanmi. Aj preto budem pozorne sledovať, aký bude osud zverejňovania informácii o vysokých školách po desiatom marci.

PS. A ešte pre tých, ktorých zaujíma, ako je to z pohľadu súčasného práva:

Ústavná rovina:  Podľa pána poslanca Čaploviča Jurzyca a Žitňanská „obaja porušili svoj ústavný sľub dodržiavať a zachovávať ústavu pri výkone svojej funkcie." Má ísť o „porušenie článku 109, ods. 2 Ústavy, v ktorom je uvedené, že výkon funkcie člena vlády je nezlučiteľný s pracovným pomerom, alebo s obdobným pracovným vzťahom."

Ako už vo svojej reakcii uviedlo MŠ SR, článok 109 Ústavy nekončí v bode, v ktorom jeho citáciu ukončil pán poslanec. Pokračuje slovami o tom, že zákaz pracovného pomeru sa nevzťahuje na činnosti spojené so správou majetku, pedagogickou, vedeckou, literárnou a umeleckou činnosťou.

Rovina zákonov a podzákonných noriem: V roku 2011 som na návrh Akreditačnej komisie rozhodol o udelení akreditácie na doktorandské štúdium v odbore „občianske právo", v ktorom bola jednou zo spolugarantiek aj doc. JUDr. Lucia Žitňanská. Podľa kritérií  Akreditačnej komisie spolugarant svojou "výskumnou alebo umeleckou, pedagogickou a organizačnou činnosťou prispieva k rozvoju poznania v príslušnom študijnom odbore pôsobením v posudzovanom študijnom programe." Pani doc. JUDr. Lucia Žitňanská takto pôsobí a teda k žiadnemu porušeniu zákonov a podzákonných noriem neprichádza.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?