reklama

Smer-SD opäť nemá predstavu o spravovaní školstva

V ostatných dňoch a týždňoch zverejnil Smer, resp. jeho líder pre školstvo, vedu a šport, Dušan Čaplovič niekoľko tvrdení a predstáv o tom, čo sa v rezorte školstva robí a čo by sa malo. Svedčia o tom, že hlavný školský odborník strany, ktorá má šancu vládnuť po voľbách sama, nielenže nepozná dôležité fakty z rezortu školstva, ale má problémy aj s ich spájaním do konštruktívnych myšlienok. Tak napríklad:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

1. V školstve vraj uplatňujemneoliberálny model vzdelávania“. Zjednodušene by to malo znamenať, že som proti zásahom štátu do školstva. Lenže  vláda Roberta Fica nechala školy úplne voľne súťažiť medzi sebou bez zásahu štátu.

Nebola to ona, ktorá s podpredsedom zodpovedným za vedomostnú spoločnosť D. Čaplovičom zabezpečila a zverejnila informácie o uplatniteľnosti absolventov vysokých škôl a odborov stredných škôl na trhu práce.

Trh so vzdelávaním však pre súťaž potrebuje informácie a tie chýbali. Aby si mladí ľudia a ich rodičia vedeli medzi školami vybrať poskytli sme v zastúpení štátu informácie o tom, aká je miera nezamestnanosti či aké sú platy absolventov po ukončení štúdia. „Sociálna“ vláda nechala platiť rodičov a pracujúcich študentov školné na súkromných školách, na externej forme štúdia, nechala deti študovať na stredných školách odbory, ktorých absolventi majú perspektívu uplatniť sa na trhu práce blízku nule, nechala aj daňových poplatníkov financovať školy bez toho, aby mala spoľahlivé informácie, ktoré z nich pripravujú študentov na prax lepšie a ktoré horšie. Štyri roky. Nepustila sa do nápravy. Ani o nej nerozmýšľala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo to práve súčasné vedenie Ministerstva školstva, ktoré začalo tvrdiť, že súťaž medzi strednými a vysokými školami zlyháva a že je to v dôsledku nedostatku informácií aj o uplatniteľnosti absolventov v praxi. To súčasné vedenie ministerstva zabezpečilo spojenie databáz Sociálne poisťovne, Úradov práce a rezortu školstva tak, aby mohli byť spomínané údaje zverejnené a využité pri výbere školy aj vo financovaní škôl zo strany štátu. 

Nebola to súčasná vláda, za ktorej zmizli zo škôl reformné učebnice, pán Čaplovič, ale Vaša vláda. My učebnice do škôl vraciame. Tie tlačené. Navyše, pridávame a voľne sprístupňujeme aj ich digitálne verzie. Práve teraz keď nás kritizujete za rezignáciu na úlohu štátu v školstve. Mne to vychádza tak, že vám nešlo a nejde o súboj medzi etatizmom a liberalizmom. Iba ste aj vtedy uprednostnili prácu na politickom marketingu pred riešením problémov spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. „...zlyhania sledujeme v poslednom období, aj v oblasti športu“, tvrdí tiež pán Čaplovič. Tvrdím opak. A na základe argumentov. Len nedávno sme uzavreli zmluvy so športovými zväzmi tak, aby pravidelne zverejňovali informácie o svojom hospodárení. Z analýz finančných škandálov v športe nám totiž vyšlo, že práve nedostatok transparentnosti bol jednou z ich príčin. Verím, že viac informácií vo financovaní športu a hospodárení športových zväzov zvýši dôveru verejnosti aj súkromných sponzorov. V „poslednom období“ som tiež rozhodol o tom, že väčšina financií do športu (už za rok 2012) bude rozdeľovaná podľa jasných a merateľných kritérií úspechu a popularity. Nie podľa toho, ako sa niektorí zástupcovia zväzov dohodnú s ministerstvom za zatvorenými dverami. Okrem toho sme výrazne zvýšili podiel financií určený pre štátnu podporu športu na rozpohybovanie detí a mládeže. Trvalo nám to jeden a pol roka. Predchádzajúca vláda to nestihla ani za štyri. Alebo nechcela stihnúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.  „...v Akreditačnej komisii by mali sedieť významní vedeckí pracovníci a emeritní profesori, ktorí už nebudú priamo naviazaní na konkrétnu vysokú školu.“ Tak toto je tvrdá kritika do vlastných radov, pán Čaplovič. 15 zo súčasných 21 členov Akreditačnej komisie (AK) bolo nominovaných a vymenovaných vládou Roberta Fica. Vláda Ivety Radičovej vymenovala dvoch. Oboch zo zahraničných univerzít. Hoci je personálne obsadenie AK dôležité, nie je najdôležitejším krokom vo zvyšovaní kvality vysokých škôl. Hlavný prínos očakávajme skôr od zlepšeného merania výsledkov vysokých škôl v procese vzdelávania. Ako príklad uvediem zverejňovanie miery nezamestnanosti a platov absolventov škôl. Alebo medzinárodné testovanie študentov vysokých škôl pod názvom AHELO, ktoré pripravuje OECD a do ktorého sa Slovensko prihlásilo. Samozrejme, nie za vlády (hoci mohlo) Roberta Fica, ale Ivety Radičovej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. „Vláda nastaví nový systém riadenia a financovania regionálneho školstva tým, že bude postupne presadzovať model financovania za kvalitu...“. Tento nápad je veľmi dobrý. Lenže už je dávno vo fáze zavádzania do praxe. Už tento rok sme pilotne spustili Testovanie štvrtákov, od budúceho roka významne posilňujeme váhu externej časti maturitnej skúšky. Štát totiž môže odmeňovať kvalitu len vtedy, keď je schopný ju aj merať. A to bude vtedy, keď budeme mať kvalitné testy v uzlových vzdelávacích bodoch (stupňoch vzdelávania). Vtedy bude možné zmerať pridanú hodnotu školy a každého jej stupňa. Dnes sú však „na stole“ aj iné otázky. Napríklad, do akej miery znižovať podiel „encyklopedických“ otázok v testovaní vo svete, v ktorom sa dá veľa faktov nájsť na internete alebo  ako rozširovať testovanie žiakov z matematiky a slovenčiny na viaceré predmety. Škoda, že taká silná strana akou je Smer-SD sa do týchto aktuálnych diskusií nezapája.

Ani D. Čaplovič, ani Smer-SD neponúkajú žiadny návrh na riešenie súčasných problémov školstva, vedy či športu. A to je zlé. Hoci možno lepšie než keby nejaký mali.

PS. Návrhy, ktoré sme zaviedli si môžete pozrieť TU a tie ktoré chceme ďalej v školstve presadiť si môžete prečítať TU na strane 26 až 29.

Eugen Jurzyca

Eugen Jurzyca

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentuEugen Jurzyca Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu