Keď volili SDKÚ aj váhajúci, Slovensko sa pohlo dopredu

Autor: Eugen Jurzyca | 8.3.2012 o 16:54 | Karma článku: 12,30 | Prečítané:  2349x

Súčasné problémy Slovenska bude budúca vláda riešiť, iba ak si to v sobotu budú želať nielen rozhodnutí, ale aj váhajúci voliči.

Koniec demokracie exotického typu, hospodárske reformy s následným najvyšším hospodárskym rastom v Európskej únii, zákon o slobodnom prístupe k informáciám, vstup do EÚ, zverejnenie zmlúv na internete. To všetko sa udialo vtedy, keď bola vo vláde silná SDKÚ-DS. A tá bola silná, keď ju prišli voliť nielen jej verní priaznivci, ale aj tí váhajúci. V sobotu 10.3. rozhodnú o tom, či dnešné problémy budú riešiť tí, ktorí vyriešili tie predchádzajúce, alebo tí, ktorí dávajú prednosť generálnemu súhlasu s názorom väčšiny pred niekedy nepopulárnymi, hoci potrebnými krokmi, prípadne tí, ktorí ešte spoločenské problémy neriešili vôbec.

Nebolo to veru tak, že s ukončením hospodárskej a politickej izolácie Slovenska súhlasila v strede deväťdesiatych rokov väčšina. Až príchod zahraničných zamestnávateľov výrazne zvyšujúcich zamestnanosť  znamenal obrat v názoroch. Otvorenie sa vyspelému svetu už dnes akceptujú všetky relevantné strany. Nepresadilo by sa bez podpory váhajúcich voličov stranám tvoriacim prvú Dzurindovu vládu vo voľbách v roku 1988. Až s odstupom času sa ukázalo, kto chcel posúvať krajinu dopredu a kto iba opakoval to čo chcela počuť väčšina.

Väčšina nebola ani za hospodárske reformy druhej Dzurindovej vlády, ktoré, niekedy až po rokoch, priniesli rekordný hospodársky rast, rekordný pokles zadlženosti Slovenska a pokles nezamestnanosti. Bez podpory SDKÚ váhajúcimi a často znechutenými voličmi vo voľbách 2002 by sa to nestalo.

So vstupom do EÚ to bolo podobne, najpopulárnejší politici ho nepresadzovali.  Jednoznačný postoj zaujala SDKÚ so svojimi koaličnými partnermi. Až po čase sa ukázalo, že to bol správny krok. Pridali sa aj ostatní.

Predchádzajúca koalícia ani náhodou nemala chuť podporiť zverejňovanie zmlúv na internete. Pochybujem, že sa v našej histórii urobil významnejší systémový krok v potláčaní korupcie a klientelizmu ako ten, ktorý zrealizovala až Radičovej vláda. Práve preto, lebo sa najprv sústredila na prípravu a realizáciu riešenia, až potom na politický marketing. Politicky bolo zrejme výnosnejšie v prvom roku najmä kritizovať chyby predchádzajúcej vlády, nie sústrediť sa prioritne na opatrenia, ktoré prinesú merateľné výsledky až po rokoch. Dokonca po voľbách. Aj toto mohla SDKÚ-DS urobiť len preto, lebo ju v roku 2010 prišli voliť aj váhajúci voliči.

Nuž a prednosť mýliacej sa väčšine pred správnou cestou nedala súčasť SDKÚ-DS, Demokratická strana ani v roku 1946. Strana, ktorej duša je dnes súčasťou duše SDKÚ-DS vtedy neustúpila zo svojho boja za demokraciu, hoci proti veľkej presile, napriek ťažkým následkom pre svojich členov. Na výsledky svojho postoja čakala štyridsať rokov. Aj vtedy asi mnohí voliči DS váhali. Ich odkaz však morálne ovplyvňuje Slovensko aj dnes.

SDKÚ-DS je strana s chybami, ale aj strana s výsledkami. S výsledkami, ktoré by nedosiahla, ak by strategicky získavala hlasy vo voľbách politikou zásadne nadbiehajúcou väčšinovému názoru. Nikdy preto nebude dostávať hlasy vo voľbách tak ľahko, ako strany, ktoré strategicky hovoria a robia to, na čom sa dá bodovať v preferenciách, či vo voľbách. Hlasy za SDKÚ-DS, za posun Slovenska dopredu,  sú vydreté, preto pre Slovensko cennejšie, než tie, ktoré sa chytia do siete prázdneho politického marketingu. Preto by nemali v sobotu prepadnúť.

Princ na bielom koni v sobotu nepríde. Jasné, že ani SDKÚ-DS ním nie je, ani sa zaňho ani nevydáva. Je to však strana, ktorá vie a chce ťahať Slovensko dopredu. Aj môže. Ale iba ak k hlasom skalných priaznivcov pribudnú aj hlasy váhajúcich. To oni môžu v sobotu posunúť Slovensko dopredu.

PS: Ja verím, že to dokážeme. Aj preto som vstúpil do SDKÚ-DS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?